Historia Europy - projekt e-twinning 2010/2011
W ramach projektu poszczególne szkoły, zlokalizowane w różnych częściach Europy współpracować będą za pośrednictwem mediów elektronicznych.
Każda szkoła biorąca udział w projekcie ma za zadanie:
• wybierać jedno wydarzenie w historii swojego kraju mające wpływ na przebieg dziejów europejskich
• przygotować prezentację na temat tego wydarzenia w języku angielskim w programie Power Point
• zamieścić prezentację na stronie WWW.
• przygotować scenariusz dotyczący wybranego wydarzenia historycznego
• zaprezentować inscenizację uczniom, rodzicom, lokalnym mediom
• przedstawienie sfilmować i wysłać do szkół partnerskich na płycie DVD , a jego fragment zamieścić w sieci Web.
Przedmioty:
sztuka, wiedza o społeczeństwie, informatyka/technologia informacyjna, teatr, języki obce, historia, muzyka.
Język:
angielski
Wiek uczniów :
14-18 lat
Partnerzy projektu (15 Europejskich szkół) :
• St. Robert of Newminster RC School and Sixthe Form College, Washington, United Kingdom
• XIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, Lublin, Poland
• Vbsz De Regenboog, Zingem, Belgium
• SOU "Ekzarh Antim I", Kazanlak, Bulgaria
• Klasické a španělské gymnázium, Brno-Bystrc, Brno, Czech Republic
• Vilnius Christian School, Vilnius, Lithuania
• SANTA TERESA, LEÓN, Spain
• LXV Liceum Ogólnokształcące im.gen Józefa Bema, Warsaw, Poland
• Lycée professionnel Saint-Louis, ARMENTIERES, France
• ICES LEON HUREZ, La Louviere, Belgium
• Liceo Artistico Statale "V. Bellisario", Pescara, Italy
• SOU"Ekzarh AntimI", Kazanlak, Bulgaria
• Lycee Eugene Woillez, Montreuil, France
• 3 Junior High School of Volos, Volos, Greece
• I.I.S \"E. Bolisani\", Villafranca (VR), Italy
Stosowane narzędzia:
audio konferencja , czat, e-mail, mp3, wideo, zdjęcia, rysunki, oprogramowanie – Power Point, wideo konferencja, publikacje w sieci Web.
Cele:
Projekt ma na celu pogłębienie wiedzy na temat europejskich wydarzeń historycznych i ich wpływu na kolejne pokolenia. Umożliwia uczniom nawiązanie nowych znajomości oraz doskonalenie sprawności językowych i informatycznych. Uczy tolerancji dla odmiennych kultur i pomaga zaakceptować różnice wśród nich istniejące. Ukazuje naukę jako przyjazną i zabawną.
Przebieg pracy :
Projekt rozpocznie się we wrześniu 2010 i potrwa do maja 2011 r. Pierwszym zadaniem uczestniczących zespołów będzie przygotowanie prezentacji Power Point dotyczącej swojej szkoły. Następnie na podstawie przeprowadzonych ankiet uczniowie wybiorą wydarzenie historyczne swojego kraju, które miało wpływ na przebieg dziejów europejskich. Informacje na temat wybranego wydarzenia umieszczą na stronie internetowej projektu za pomocą prezentacji multimedialnej w programie Power Point. Kolejna czynność to opracowanie scenariusza przedstawienia w języku angielskim na temat wydarzenia historycznego. Występ nagrany na płytę DVD będzie należało wysłać do szkół partnerskich, a jego fragment umieścić w Internecie. Ostatni krok to przygotowanie przez międzynarodowe zespoły broszur przedstawiających idee projektu: „Historia Europy jest zbiorem wydarzeń historycznych wszystkich narodów. Ten wspólny obraz dziejów jest ważny, a wszyscy razem jesteśmy obywatelami europejskimi”.
Oczekiwane wyniki:
Utworzenie silnych, międzynarodowych przyjaźni między uczniami oraz nauczycielami
z różnych środowisk. Realizacja projektu będzie zawierała : opisy kilku najważniejszych wydarzeń w historii, mających wpływ na przebieg dziejów europejskich. Wystawienie przedstawień na ich temat w języku angielskim. Przygotowanie prezentacji multimedialnych. Wszystkie te materiały będą umieszczane na jednej stronie internetowej (stronie programu
e-twinning). Znaleźć będzie tam można również galerię przedstawiającą zdjęcia uczniów i nauczycieli w trakcie realizacji projektu, pokazujące starania i efekty ich działań.
Nagrody zdobyte przez projekt:
E-twinning certificate (certyfikat zdobyty 2 września 2010)











